بازدید علی رضا رشیدیان استاندار محترم خراسان رضوی به همراه مسئولین از پیست اسکی شیرباد- 1395/08/02

 

به مناسبت هفته تربیت بدنی با حضور استاندار خراسان رضوی و همزمان با هفته ی تربیت بدنی و ورزش و حضور مدیر کل ورزش و جوانان ، فرماندار محترم مشهد و مسئولین مختلف اعم از فرمانداری چناران ، راه و شهر سازی ، نیرو ی انتظامی ، هلال احمر ، مسئولین محلی  و ...

از پیست اسکی شیرباد واقع در انتهای دره دولت آباد ( منطقه گلمکان ، چناران ) بازدید به عمل آمد .

علی رضا رشیدیان در حاشیه ی این بازدید اظهار کرد: مجموعه منحصر به فردی در منطقه شرق کشور تحت عنوان پیست اسکی شیرباد واقع شده و نیاز است که به معرفی بیشتر این مجموعه بپردازیم.
وی افزود: با توجه به اینکه در اینجا یک پیست اسکی واقع شده است، در ایام غیر برفی هم می توان از آن استفاده کرد، با این نگرش اگر برای این پیست تبلیغ مناسب صورت بگیرد آنگاه می تواند گردشگر را به خوبی جذب کند.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه پیست اسکی شیرباد توان میزبانی از گروه های مختلف ورزشی را دارد، عنوان کرد: در این منطقه و به خصوص فصل زمستان و بهار می توان تورهای کوه نوردی و اسکی برگزار کرد و شاهد حضورعلاقمندان زیادی بود.
رشیدیان خاطرنشان کرد: از پیست اسکی شیرباد تا روستای دولت آباد 18 کیلومتر مسیر خاکی وجود دارد که باید گفت مسیر مناسبی نیست، طبق صحبت های انجام شده بنا شده است که در خصوص بررسی و سهولت دسترسی این راه تا پیست اقداماتی صورت بگیرد که می توان به شن ریزی، تابلوگزاری و نصب گارد ریل در محدوده های دارای پرتگاه این مسیر اشاره کرد، با این نگرش امیدواریم این اقدامات انجام شود.
در بخش دیگری از این بازدید کوروش صبوریان مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی اظهار کرد: این پیست یکی از جاذبه های دیدنی است که در این منطقه تجهیز شده و امکانات بسیار خوبی دارد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا این پیست توان برگزاری مسابقات کشوری اسکی را دارد، افزود: قطعا این پیست توان برگزاری مسابقات اسکی کشوری را دارد اما باید در جهت توسعه و تجهیز آن اقداماتی صورت بگیرد.
مدیر کل ورزش و جوانان خراسان رضوی عنوان کرد: امیدواریم سرمایه گزار این مجموعه برنامه ریزی بیشتری برای توسعه پیست اسکی شیرباد انجام دهد تا در آینده شاهد برپایی مسابقات کشوری و متنوع اسکی در آن باشیم.
همزمان با هفته تربیت بدنی و ورزش، همایش کوهپیمایی و پیاده روی مدیران استان،استاندار، معاونان وی، فرمانداران مشهد و چناران و جمعی دیگر از مدیران استان در مجموعه ورزشی تفریحی پیست اسکی شیرباد برگزار شد.
گفتنی است؛ پیست اسکی شیرباد استان خراسان رضوی اولین و تنها پیست اسکی در منطقه شرق کشور می باشد.این پیست اسکی دارای مساحتی در حدود ۵۰ هکتار می باشد و در ارتفاع دو هزار و هفتصد متری ساخته شده است.
همچنین یک تله اسکی در این پیست تجهیز شده است که به طول ۹۰۰ متر می باشد و علاقه‌مندان به این رشته را تا ارتفاعات بالا می‌برد و پس از آن ورزشکارن و دوست داران طبیعت علاوه بر استفاده از منظره زیبای این پیست می‌توانند با طی مسیری هزار و ۲۰۰ متری لذت یک اسکی مطمئن و فرح بخش را تجربه کنند.
در پایان باید گفت ساختمان سه طبقه‌ای به منظور استقرار امکانات و تجهیزات لازم اسکی بازان، یک رستوران و کافی شاپ و چندین سوئیت به منظور اقامت در این مجموعه تجهیز شده است که از دیگر امکانات این پیست می باشد.

رئیس هیات اسکی خراسان رضوی علی مختارزاده گزارش از روند تشکیل هیات و فعالیتهای انجام شده را ارایه نمودنند .

گزارش مختصر آقای مختار زاده :

دوازده سال پیش هیچ گونه اسکی باز سازمان یافته ای نبود با پیگیریهای مداوم ، این هیات در سال 1385 تاسیس گردید . پس از گفتگو با سرمایه گذاران مختلف ، اولین پیست اسکی بخش خصوصی در خراسان رضوی ، پیست اسکی شیرباد با همت و تلاشی بی سابقه مدیران این مجموعه ارزشمند ، احداث گردید .

فاز اول  این پیست ظرف شش ماه ساخته شد که در نوع خود برای اولین بار در کشور رخ داد ولی متاسفانه به علت خرابی مسیر 18 کیلومتری از دولت آباد تا پیست فازهای دوم و سوم این پیست متوقف گردید .

در حال حاضر حدود یک هزار اسکی باز سازمان یافته در فصل زمستان از پیست اسکی شیرباد استفاده می نمایند .

 در سال 1394 حدود 2000 توریست و گردشگر خارجی از حوزه کشورهای خلیج فارس در این پیست حضور یافته که با استقبال بی سابقه آنها مورد توجه خاص قرار گرفت .

ایجاد استعدادیابی تخصصی در رشته های مختلف باعث گردید تا امروز در رشته کراس کانتری بانوان در کشور رتبه دوم و در رشته های دیگر در بین استانهای دارای پیست ، رتبه پنجم الی هفته را دارا باشیم

در سال 1394 باید شاهد حضور دو  ورزشکار بانوی استان در مسابقات المپیک زمستانی که بالاترین آوردگاه مسابقات جهانی است باشیم که متاسفانه به علت کم لطفی رئیس فدراسیون آن وقت این امر حاصل نشد که موجب دلسردی ورزشکارانمان گردید .

در حال حاضر تقاضای ما از استاندار محترم  ابتدا ساخت جاده مناسب و آسفالت از دولت آباد تا پیست ( 18 کیلومتر ) و در مرحله دوم معرفی منطقه به عنوان منطقه گردشگردی بوده تا با این امر بتوانیم هر چه سریعتر بخش خصوصی را تشویق نماییم تا در طرح های آتی این منطقه ویژه سرمایه گذاری نمایند .

مطمینا پس از محقق شدن این امر موجب رشد و شکوفایی اقتصاد کل منطقه و حومه آن و نیز اشتغال زایی فراوانی برای آن منطقه خواهیم بود  .

هیات اسکی استان و مدیران پیست اسکی شیرباد این حضور را به فال نیک گرفته و امیدواریم منشاء خیرو برکت و گسترش روز افزون این ورزش خانوادگی در استان خراسان رضوی وشمال شرق کشور باشیم . انشاءا...